Rus askeri Türk botu giyiyor

Rus askeri Türk botu giyiyor

Türkiye’nin dünyaca ünlü askeri bot üreticisi Yakupoğlu Deri Sanayi (YDS) başta İngiltere olmak üzere, 50’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla, sektörünün en çok ihracat yapan firması konumda, firmanın ürettiği askeri botları Rus Silahlı Kuvvetleri de kullanıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

YDS firması 2012 yılında İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan dünya çapında alanında uzman 47 firmanın katıldığı ihaleyi kazanarak İngiliz Ordusu’nun resmi bot tedarikçilerinden biri olmuştu. İhale kapsamında 300 bin çift botun üretimini gerçekleştiren firma 2018’de tüm teslimatları tamamlamayı hedefliyor.

İngiliz Kraliyet Kara Kuvvetleri’nin yanısıra Hava ve Deniz pilotları ile Polis ve Posta teşkilatına da bot teslimatı yapan YDS, İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından açılan bot tedarikine yönelik yeni ihalede ilk eleme aşamasını geçti.

RUS ORDUSU “YDS” DEDİ

YDS, İngiltere’nin ardından Rus Silahlı Kuvvetleri’ne 100 milyon dolar değerinde 700 bin çift askeri bot üretip teslim etti. Rus ordusu tarafından kullanılan yeni versiyon askeri botlar eksi 40 dereceye dayanıklı, su geçirmez ve yüzde 100 nefes alabilen bir yapıya sahip.

TSK’YA TESLİMAT SÜRÜYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni nesil bot ihtiyacı kapsamında ilk etapta deneme amaçlı olarak sipariş verilen 50 bin çift botun teslimatlarına devam eden YDS’nin yıllık bot üretim kapasitesi 6 milyon çift. Firma, Suudi Arabistan’ın da en büyük askeri bot tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.