Rus A-50 AWACS uçağı Suriye’de!

Rus A-50 AWACS uçağı Suriye’de!

Suriye’deki iç savaşa müdahil olan Rusya bölgedeki etkinliğini artırmaya çalışıyor. Rus Hava Kuvvetleri’ne ait A-50 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı Suriye hava sahasında göreve başladı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal eden SU-24 tipi Rus savaş uçağının, Türk F-16’ları tarafından düşürülmesinin ardından S-400 hava savunma sistemini  Lazkiye’deki Hmeymim hava üssüne konuşlandıran Rusya, Suriye Hava Sahasında A-50 tipi Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı ile uçuşlara başladı.

Sınır hattında Türk Hava Kuvvetleri’ne ait Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçaklarının görev yapmasının ardından Rusya’nın A-50 ile uçuşlara başlaması dikkat çekti.

350 KM’DEN 50 HEDEFİ TAKİP EDİYOR

Rus Beriev firması tarafından Ilyushin Il-76 nakliye uçağı temel alınarak geliştirilen A-50 1984 yılında  Sovyetler Birliği Hava Kuvvetleri’nde hizmete girdi. Uçak, Shmel gözetleme radarı sayesinde bir savaş uçağını 230 km, bir gemiyi ise 400 km’den tespit edebiliyor.

Eş zamanlı olarak 50 hedefi aynı anda takip etme kabiliyetine sahip  Shmel radarından gelen verilerin değerlendirilmesinin ardından uçak, VHF/UHF muharebe sistemi sayesinde 350 km yarıçapı alanındaki birliklere komuta kontrol hizmeti de verebiliyor.

Uçağın radarı, pasif modda hasım unsurlara ait uçakları olası bir elektronik karşı tedbir harekatını kendi yerini belli etmeden tespit edebilir. Toplam 16 kişilik mürettebata sahip olan uçak havada 4 saat görev uçuşu yapabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.