‘BAYRAKTAR’ eksi 20 derecede askerin gözü oldu!

‘BAYRAKTAR’ eksi 20 derecede askerin gözü oldu!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Doğu ve Güneydoğu’da gerçekleştirilen terör operasyonlarında Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı görevini başarıyla yerine getiriyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine girdiği 2007 yılından itibaren 100 binin üzerinde operasyonel uçuş sortisi yapan Bayraktar Mini İHA tamamen özgün ve milli olarak geliştirilmiş elektronik, yazılım ve yapısal bileşenleri ile Türkiye’nin ilk mini robot hava aracı sistemidir.

Kara Kuvvetleri, Jandarma, Özel Kuvvetler ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılan sistemlerden şimdiye kadar 164 adet teslim edildi. TSK tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda kendini kanıtlayan Bayraktar Mini İHA sistemi -20 ile +55 derece sıcaklıkta bin metre operasyonel irtifada 80 dakika boyunca görev yapabiliyor.

YURTDIŞINA SATIŞI YAPILAN İLK HAVA ARACI

Katar Silahlı Kuvvetleri ile 20 Temmuz 2011’de 10 Adet Mini İHA Sistemi tedariği için anlaşma yapıldı. Katar’ın çöl iklimine uygun olarak üretilen yerli Mini İnsansız Hava Araçları 29 Şubat 2012’de Katar resmi askeri heyet huzurunda gerçekleştirilen kabul testlerini başarıyla tamamladı. Bu anlaşma ile Bayraktar, Türkiye tarihinde ihraç edilen ilk yerli hava aracı sistemi oldu.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.