“ŞİMŞEK” Deniz Kuvvetleri’nin hizmetinde

“ŞİMŞEK” Deniz Kuvvetleri’nin hizmetinde

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla geliştirilen Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girdi.

TAI’nin kendi öz kaynakları ile 2009 yılında geliştirme çalışmalarına başladığı Şimşek Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanılmaya başlandı. 1-2 Eylül 2015 tarihlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı birlikler tarafından Sinop’ta yapılan atışlı tatbikatlarda ilk harekat görevini başarı ile gerçekleştirdi. İki adet Şimşek uçağının da vurulduğu tatbikatta Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki savunma sistemlerinin eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı görüldü.

MENZİLİ 100 KM

Hava aracı, Faydalı yükler, Yer Kontrol İstasyonu, Fırlatıcı ve Yer Destek Ekipmanlarından oluşan Şimşek, düşman uçaklarının ve güdümlü mermilerin/füzelerin radar kesit alanı ve kızıl ötesi izine yakın izler oluşturan insansız bir hava aracıdır.

Şimşek, hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılabiliyor. 60 dakika havada kalabilen Şimşek, 15 bin feet irtifaya çıkabiliyor. Sistemin azami menzili ise 100 km.

PARAŞÜTLE İNEBİLİYOR

Özgün yazılımlara sahip Uçuş Kontrol Sistemi ve Yer Kontrol İstasyonu ile uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevraları (alçak uçuş, pop-up, weave, dalış, vb.) tam otonom olarak gerçekleştirebiliyor.Sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoru ile hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün oluyor.

Hava Aracı üzerinde bulunan akustik sistem sayesinde, kendisine ateşlenen silâhlara olan mesafe bilgisi Yer Kontrol İstasyonu’na gerçek zamanlı olarak aktarılmakta ve bu yolla  atış eğitiminin başarımı takip edilebilmektedir. Hava Aracı’nın gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silâhları yanıltmak için de Karşı Tedbir Atım Sistemi bulunuyor ve bu sistemler Yer Kontrol İstasyonu’ndan kontrol edilebiliyor.

Hidrolik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabilmekte ve vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşüt ile karaya veya denize inebilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.