Kirpi askeri böyle koruyor!

Kirpi askeri böyle koruyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından  terörle mücadele kapsamında Doğu ve Güneydoğu’da aktif olarak kullanılan Mayına Karşı Korumalı Araç KİRPİ’nin patlayıcılarla gerçekleştirilen testlerine ait görüntüler yayınlandı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine Mart 2011 tarihinde katılan Kirpi 60’a yakın saldırıda içindeki askeri personeli korumayı başardı. İntikaller esnasında El Yapımı Patlayıcı (EYP)/mayınlara ve RPG-7 roketatar saldırılarına maruz kalan Kirpi’nin göstermiş olduğu bu performans bir çok ülkenin dikkatini çekti.

TUNUS ORDUSU “KİRPİ” DEDİ

Kirpi’nin ilk yurt dışı kullanıcısı Tunus Silahlı Kuvvetleri oldu. ilk etapta 40 Kirpi’yi bünyesine katan Tunus Ordusu ilave olarak 101 adet daha Kirpi siparişi verdi. Araçlar aralarında silah istasyonlu, keşif gözetleme ve ambulans modellerinin bulunduğu farklı konfigürasyonlarda teslim edilecek. Kirpi’lerin 50 tanesinde ağ tipi pasif roket koruma sistemi de yer alacak.

Katar Ordusu tarafından da tercih edilen Mayına Karşı Korumalı Araç Kirpi’nin Türkmenistan’a satışı konusunda görüşmeler sürüyor.

20 TON AĞIRLIĞINDA

İç Güvenlik Harekatı kapsamında özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kullanılan KİRPİ’nin muharebe ağırlığı 20 ton. Şoför ve araç komutanı dahil 13 personel kapasiteli olan KİRPİ, taşıdığı personele yüksek bir mayın ve balistik koruması sunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.