Şırnak’ta hendeklere karşı “KUNDUZ” operasyonu

Şırnak’ta hendeklere karşı “KUNDUZ” operasyonu

FNSS mühendislerince Kara Kuvvetleri için tasarlanan ve milli imkanlarla üretilen amfibi iş makinesi “KUNDUZ”, terör örgütüne karşı başlatılan operasyonlarda aktif olarak görev yapıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Şırnak’ın Silopi ilçesinde zırhlı araçlar ve tanklar eşliğinde başlatılan operasyonlarda Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi “KUNDUZ”da görev alıyor. PKK terör örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcı, bomba ve mayınlarla tuzaklanmış hendek ve barikatların bertaraf edilmesi için kullanılan KUNDUZ askeri birliklere büyük destek sağlıyor. Özellikle aracın zırhlı olması RPG-7 roketatar saldırılarına ve hendeklere tuzaklanmış patlayıcılara karşı askeri personele koruma sağlıyor.

“KUNDUZ” ENGEL TANIMIYOR

Türkiye’nin kara araçları sektöründe dünya markası olan FNSS tarafından üretilen KUNDUZ temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinesidir. 20 ton ağırlığındaki KUNDUZ küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabiliyor.

KUNDUZ, standart iş makinelerinden farklı olarak, gerektiği durumlarda ağırlığını artırarak iş yapabilme kapasitesini yükseltmek için, balast haznesine toprak zeminden balast alma yeteneğine ve operasyon sonunda bu balastı boşaltma sistemine sahip. Sıradan iş makinelerinde araç sabit, dozer bıçağı hareketli iken KUNDUZ’da dozer bıçağı araca sabittir.

Özel hidrolik süspansiyon sistemi sayesinde KUNDUZ’un önü alçaltılıp yükseltilebilmekte ve bu şekilde bıçağının veya balast haznesinin zemine teması ve girişi sağlanabiliyor. Bu sayede daha etkili kazıma ve küreme işlemi yapılabiliyor. Bu işlemler araç hareket halinde iken de gerçekleştirilebiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.