Bayraktar “Mini Akıllı Mühimmat” ile hedefi vurdu

Bayraktar “Mini Akıllı Mühimmat” ile hedefi vurdu

Bayraktar  İnsansız Hava Aracı Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat ile atış testlerine başladı. İlk kez gerçekleştirilen atışlarda mühimmat hedefini başarıyla vurdu.

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı büyük başarıya daha imza attı. Dün gerçekleştirilen atış testinde Bayraktar İHA, Roketsan’ın geliştirdiği 1m uzunluğunda ve toplam 25kg ağırlığındaki  Mini Akıllı Mühimmat ile 16 bin feet irtifada, 8 kilometre mesafeden hedefi tam isabetle vurdu. Bu gelişme ile birlikte, Türkiye aralarında ABD, Çin, İsrail ve İran’ın bulunduğu dört ülkeden sonra silahlı İHA yapabilen dünyadaki beş ülkeden bir oldu.

TERÖRLE MÜCADELEDE GÖREV ALIYOR

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 1000 uçuş saatini başarıyla tamamlayan 12 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Doğu ve Güneydoğu’da aktif olarak kullanılıyor. Son dönemde artan terör olayları ile birlikte günde 20-22 saat uçuş gerçekleştiren İHA’ların gösterdikleri performans terör örgütüne göz açtırmıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü de Taktik İnsansız Hava Aracı ihtiyacını Bayraktar ile karşılayacak. EGM bünyesinde kullanıma girecek olan sistemler standart olarak 22,500 feet irtifada en az 20 saat uçuş özelliğine sahip olacak.

SINIFININ EN İYİSİ

12 metre kanat açıklığı, 650 kg kalkış ağırlığına sahip Bayraktar Taktik İHA, sistem ve alt sistem bazında dünyada ilk kez geliştirilen birçok teknolojiye sahip. Otomatik olarak taksi, kalkış, seyir ve harici destek olmaksızın iniş ve park yapabilen 3 yedekli uçuş kontrol sistemi Dünya’da ilk kez Bayraktar Taktik İHA’sında kullanıldı. Bayraktar TB2, 14 Haziran 2014 tarihinde kendi klasmanında en yüksek irtifa olan 27,030 feet irtifaya çıkarak 6 Ağustos 2014 tarihinde de 24 Saat 34 Dakika’lık uçuş gerçekleştirerek rekorlara imza atmıştı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.