Poyraz yükleyecek Fırtına vuracak

Poyraz yükleyecek Fırtına vuracak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın vurucu gücü T-155 Fırtına obüslerine her türlü arazi şartlarında otomatik olarak mühimmat ve yakıt desteği sağlayan “Poyraz Mühimmat Aracı”, Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda üretiliyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Fırtına obüsünün ateş gücünün kesintisiz olarak devam ettirilebilmesi ve obüse muharebe sahası içinde hızlı bir şekilde mühimmat ikmalinin yapılabilmesi amacıyla Fırtına obüsünün görev yaptığı taktik şartlara uygun hareket ve beka kabiliyetlerine sahip Poyraz Mühimmat Aracı, T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüsü”nün gövde altyapısı kullanılarak üretiliyor.

Proje kapsamında, 1 adet prototip araç 2013, 4 adet araçtan oluşan pilot kafile 2014 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındı. Seri üretime geçilen aracın içerisinde kullanılan mühimmat transfer sistemi Aselsan tarafından üretiliyor. 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda ise Poyraz sistemini ana yapısını oluşturan gövde ve kule imalatı yapılıyor.

‘POYRAZ’ BİN 899 PARÇADAN OLUŞUYOR

Gövde ve kuleye ait bin 899 adet parçanın kaynakla birleştirilmesiyle meydana gelen ana yapı üzerinde 2 bin 214 farklı noktadan üç boyutlu ölçümleri gerçekleştiriliyor. Kaynaklı imalatı tamamlanan gövde ve kule radyografik muayeneye tutulmasının ardından alt sistem montajları tamamlanıyor ve Mühimmat Transfer Sisteminin monte edilmesiyle montajı tamamlanıyor.

FIRTINA’NIN CAN DAMARI

Poyraz Mühimmat Aracına entegre edilen Mühimmat Transfer Sistemi (MTS), askeri koşullarda kullanılabilen çok gelişmiş bilgisayar, elektronik, mekanik, haberleşme ve hareketli mekanizmalardan (robotik parçalar) oluşuyor. MTS sayesinde Poyraz Mühimmat Aracı bağlı olduğu komuta merkezinden sesli veya sayısal olarak aldığı emirler ile araç üzerinde bulunan küresel konumlama sistemi vasıtasıyla hızla intikal ederek yer değiştirebiliyor ve istenilen tip ve sayıdaki mühimmatı Fırtına obüslerine 20 dakikada her türlü arazi şartında aktarabiliyor. Seri üretimin 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.