Göktürk-2 Kandil dağını gözetliyor

Göktürk-2 Kandil dağını gözetliyor

Türkiye’nin millî imkânlarla geliştirilen ve üretilen yüksek çözünürlüklü ilk keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, 2,5 günde bir terör örgütü PKK’nın üstlendiği Kandil dağı üzerinden geçerek, bölgenin görüntülerini çekiyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “İyi ki Göktürk 2 uydusunu zamanında fırlatmışız. Terörle mücadelede inanılmaz faydası oldu. 2,5 günde bir Kandil üzerinden geçiyor, orayı fotoğraflıyor” dedi.

Uydunun, 2,5 günde bir Kandil üzerinden geçerek bölgeyi fotoğrafladığını ifade eden Işık, şöyle konuştu:

“İyi ki Göktürk 2 uydusunu geliştirmişiz, iyi ki zamanında fırlatmışız. 23 Temmuz’dan sonraki terörle mücadelede Göktürk 2’nin bize inanılmaz faydası oldu. Her 2,5 günde bir Kandil üzerinden geçiyor, her 2,5 günde bir orayı fotoğraflıyor. 2,5 metre çözünürlükte. Yeni çalışmamız 2018 sonuna kadar 50 santimetre çözünürlükte yeni bir uyduyu fırlatmak. Yani Göktürk 2’yi yenileme.”

DÜNYA ETRAFINDAKİ BİR TURUNU 98 DAKİKADA TAMAMLIYOR

Göktürk-2 uydusu yer yüzeyinden yaklaşık 683 km yükseklikteki Güneş uyumlu yörüngeye yerleştirilmiş olup, Dünya etrafındaki bir turunu 98 dakikada tamamlıyor. Göktürk-2 Uydusu; spot, geniş alan, şerit ve stereo görüntüleme kabiliyetleri ile Dünya’nın her yerinden görüntü alma ve iletişim konisi içinde yer istasyonuna aktarma kabiliyetine sahip. Yerli olarak geliştirilen uçuş bilgisayarlarını ve yazılımları kullanan Göktürk-2 uydusunun sağlık verileri, planlanan ömür değeri çerçevesinde normal seviyelerde seyretmektedir.

TSK’NIN UZAYDAKİ GÖZÜ

18 Aralık 2012 tarihinde uzaya gönderilen Göktürk-2 uydusu, 9 Ekim 2015’de yörüngesindeki 15.000’inci turunu tamamlamıştı. Yaklaşık iki yıllık süre içerisinde, Ahlatlıbel-Ankara’daki Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Keşif Uydu Tabur Komutanlığında bulunan uydu yer istasyonundan Göktürk-2 uydusu ile yaklaşık 7000 defa iletişim kuruldu ve 6800 adetten fazla görüntüleme görevi gerçekleştirildi.

Bu süre zarfında, TSK’nın ve kamu kuruluşlarının uydu görüntü talepleri karşılandı. Dünya’nın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapılarak yaklaşık 18 milyon km2lik alan kapsandı. Kapsanan bu alanın 2.700.000 km2lik kısmı ise Türkiye üzerinde bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.