“EJDER” operasyonlarda kale gibi!

“EJDER” operasyonlarda kale gibi!

Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4×4 araçları terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda başarıyla görev yapıyor.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağından sonra, 6 Aralık 2015 günü teröristlerin hendek içine tuzakladığı patlayıcının Ejder Yalçın 4×4 aracının geçişi sırasında infilak ettirilmesi sonucu 6 polis memuru hafif yaralandı. Emniyet yetkilileri, patlayıcının etkisi ile Ejder’in bir kaç metre havaya uçmasına rağmen personelini koruduğunu belirtti.

EJDER GÖREVİNİ YAPIYOR

El yapımı patlayıcı, mayın, roket dahil her türlü bombaya karşı tam koruma sağlayan Ejder 4×4 zırhlı araçlar Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Van, Tunceli gibi terör eylemleri açısından “kritik” illerde başarıyla görev yapıyor.  Lastik altı ve gövdesi mayın, roket dahil tüm patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan Ejder Yalçınlar bir tim (11 kişi) kapasiteli. Yüzde 70 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor.

FARKLI SİLAH SİSTEMLERİ İLE DONATILABİLİYOR

Lastiklerine mermi isabet etse dahi 50 kilometre gidiyor. Silah kulesine monte edilen ağır makinalı tüfek ve bomba atar içeriden joystick kol ile ateşleniyor. Özel tim mensubu çatışmalarda kuleye çıkmadan içeriden hedefleri yaylım ateşine tutabiliyor. Kuleye; 12.7 ya da 7.62 mm. makinalı tüfek, 24 mm. uçaksavar ile 40 mm. bomba atar yerleştiriliyor. Kulede ayrıca sis havanları sistemi mevcut.

Araçta gece ve gündüz görüşlü optik kamera sistemi bulunuyor. Kameralara yansıyan hedefe joystick kolla nişan alınıp tam isabet sağlanıyor. 2 ila 10 kilometrelik alanı tarayabilen termal kameraların tesbit, teşhis ve tanıma özelliği bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.