Mısır donanmasını güçlendiriyor

Mısır donanmasını güçlendiriyor

Mısır Deniz Kuvvetleri, Alman ThyseenKrupp firması tarafından üretilen 4 denizaltının ilkini Hamburg’ta yapılan törenle teslim aldı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Mısır Deniz Kuvvetleri yaptığı açıklamada,”Deniz Kuvvetleri’nin muharebe ve savunma gücünün artırılmasına yönelik atılan adımların bir sonucu olarak, yüksek teknoloji ve manevra imkanlarına sahip 209/1400 tipi denizaltının Hamburg şehrinde yapılan törenle teslim alındığını” duyurdu. Mısır yönetimi 2011 yılında 209/1400 sınıfı ilk iki denizaltının satışı konusunda Almanya ile anlaşma imzaladı. Daha sonra 2014’de 2 adet daha sipariş verdi.

MISIR AKDENİZ’DE BENDE VARIM DİYOR

62 metre boyunda ve 1.450 ton ağırlığa sahip olan 209/1400  sınıfı denizaltının modern homing torpidoların yanı sıra Harpoon güdümlü mermi atma kabiliyeti de bulunuyor. Modern komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ile donatılan ve yüksek elektronik harp imkan ve kabiliyetine sahip olan denizaltı 21’inci yüzyılın en modern konvansiyonel denizaltılarından biri olarak kabul ediliyor. Son dönemde modernizasyon çalışmalarına hız veren Mısır Deniz Kuvvetleri Doğu Akdeniz’de aleyhinde olan güç dengesini kendi lehine çevirmeyi planlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.