Yerli helikopterin motoru için ilk adım atıldı

Yerli helikopterin motoru için ilk adım atıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Türk Hafif Sınıf Özgün Helikopter projesinde kullanılacak olan CTS800 motoru için imzalar atıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) ve Light Helicopter Turbine Engine Company (LHTEC) arasında, Özgün Helikopter Programı için CTS800 turboşaft motorlarını sağlamak amacıyla bir anlaşma imzalandı.
Özgün Helikopter Programı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 2013 yılından beri yürütülüyor. Bu yılki Paris Air Show’da LHTEC ile TAI arasında imzalanan mutabakat muhtırasını pekiştiren bu anlaşma, Özgün Helikopter platformuna CTS800-4AT motor modelini entegre etmek ve bu entegrasyonu sertifikalandırmak için beş yıllık bir geliştirme programını içeriyor. Anlaşmanın, global pazarın yanı sıra yerel olarak Türk askeri ve sivil pazarına helikopterler sağlayacak bir üretim programı ile sonuçlanması bekleniyor.
TAI ve LHTEC arasındaki anlaşma, Türkiye’de yerel montaj, parça imalatı, kontrol, test ve bakım istasyonunun oluşturulmasını da kapsıyor.
Geliştirme programına ek olarak LHTEC, motorun Türkiye’de üretimini ve bakımını sanayileştirmeyi planlıyor, böylece üretim ve istasyon onarımı için yerel fırsatlar sağlanarak Türk havacılık pazarı da geliştirilecek.
LHTEC başkanı Daryl Mastin, “Bu anlaşma Türk havacılık endüstrisine yeni bir istihdam zenginliği ve endüstriyel faydalar sunacaktır. LHTEC, gelecekteki bu filo için bakım ve tamir yeteneklerine sahip yerel bir istasyon kurmanın yanı sıra CTS800 motorunu üretmek için yerel Türk şirketleri ile çalışmaya da kararlıdır” dedi.
Light Helicopter Turbine Engine Company’de Honeywell International Inc. (NYSE: HON) ve Rolls-Royce’un yüzde 50’şer ortaklıkları bulunuyor.

HEDEF 2018 YILI İLK UÇUŞ

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TAI arasında 26 Haziran 2013 yılında Özgün Helikopter Programı sözleşmesi imzalandı. 5 ton sınıfında, 2 pilot + 12 yolcu kapasiteli, çift motorlu hafif genel maksat helikopterinin sivil ve askeri versiyonu TAI tarafından üretilecek. Yaklaşık 690 milyon dolar civarındaki geliştirme sürecinde ilk Özgün Helikopter prototipi test uçuşunu 6 Eylül 2018 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Özgün Helikopterin askeri versiyonunun 2020’li yıllarda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki UH-1H helikopterinin yerini alması öngörülüyor. Sivil alanda ise VİP, ambulans, trafik kontrol gibi görevlerde kullanılması planlanıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.