ASELSAN’ın Hava Savunma Topları hassas vuracak

ASELSAN’ın Hava Savunma Topları hassas vuracak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN tarafından modernize edilen hava savunma top sistemleri ile atış testleri sürüyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile imzalanan sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından başlanan geliştirme çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Bu kapsamda modernize edilen 35 mm Oerlikon Çekili Hava Savunma Topları ile 1 Aralık 2015 tarihinde Karapınar / KONYA’da bulunan Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’nde atışlı testlerde hedef uçak başarıyla vuruldu.

AİC SİSTEMİ İLE ETKİN HAVA SAVUNMA

ASELSAN’ın 2010 yılında başladığı Hava Savunma Ateş İdare Cihazı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nin atış ve komuta kontrolünü üstlenecek.

MÜHİMMATI DA ASELSAN GELİŞTİRDİ

ASELSAN tarafından modernize edilen ve AİC kontrolünde görev yapacak olan 35 mm çekili hava savunma topları yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahip. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan sağlıyor.

KORKUT’A DA AYNI MÜHİMMAT

Testleri gerçekleştirilen parçacıklı mühimmat, yine ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen KORKUT Hava Savunma Top Sisteminde de kullanıyor. Çekili toplar sabit tesisleri korurken, KORKUT konvoya katılarak hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlıyor.

KORKUT’A FNSS İMZASI

Kara Kuvvetleri envanterindeki emektar M-42A1/A2 Duster Walker sistemlerinin yerini alacak olan KORKUT Hava Savunma Sistemi, FNSS ürünü ZMA-30 paletli Zırhlı Muharebe Aracı üzerine entegre edildi. 30 Ton sınıfı zırhlı muharebe aracı amfibik bir araç olup, TSK bünyesinde görev yapan AKINCI ZMA’ya göre çok daha büyük süspansiyon kapasitesi ve arttırılmış güç gurubu performansına sahip.

ZMA-30 KORKUT Platformunun şasesi özel bir zırh korumasına sahip ve mayınlara karşı dayanıklı. Bunun yanı sıra ZMA-30 KORKUT platformu nehir ve göletlerden geçiş yapabilmesi amacıyla iki adet su jeti ile donatıldı. Dünyada ilk defa uygulanan bu sistem sayesinde KORKUT rakip platformlara karşı büyük bir üstünlük sağlıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.