İşte Musul’daki Türk Üssü!

İşte Musul’daki Türk Üssü!

Irak’ın Musul şehrine bağlı Başika bölgesine sevk edilen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait araçlar arasında Fırtına obüsleri de bulunuyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Peşmergenin eğitimi için 2,5 yıldır Musul yakınlarında bulunan Türk birliğinin değiştirilmesi için Başika bölgesine 150 civarında asker karayoluyla gönderildi. Birliklerin değişimi kapsamında reaktif zırh korumasına sahip M60T tanklarının yanı sıra 40 km menzilli T-155 Fırtına obüsleri de bulunuyor. Suriye sınırına da konuşlandırılan Fırtına obüsleri terör örgütü PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda da aktif olarak kullanılıyor.

M60T REAKTİF ZIRH İLE DONATILDI

Modern atış kontrol sistemi sayesinde gece-gündüz görüş imkanına ve 120mm silah sistemi sayesinde de ilk atımda yüksek vuruş kabiliyetine sahip olan M60T tankı dakikada 6 atış yapabiliyor.

Tanklarda reaktif zırh koruma özelliği de bulunuyor. Reaktif zırh, içlerinde patlayıcı malzeme bulunan bloklardan oluşuyor. Bu bloklar tankın gövdesine ekleniyor. Tanka isabet eden tanksavar mermisi bu bloğa çarpınca bloğun içindeki patlayım mermiyi saptırıyor ve bu sayede tankın zarar görmesi engelleniyor.

DAKİKADA 8 ATIŞ YAPIYOR

Sakarya’daki 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda yerli imkanlarla üretilen Fırtına obüsleri 40 kilometre uzaklıktaki hedeflere dakikada 6 ile 8 atış yapabiliyor.

Küresel konumlandırma, otomatik namlu yönlendirme ve otomatik mermi doldurma sistemlerine sahip olan 47 ton muharebe ağırlığındaki obüs, bin beygir gücündeki motoruyla her türlü arazi şartlarında süratle hareket edebiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.