ASELSAN’dan Suriye sınırına yeni radarlar

ASELSAN’dan Suriye sınırına yeni radarlar

ASELSAN tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen Seyyar Havan Tespit Ra­dar Sistemi’nin teslimatları sürüyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 2013 yılında imzala­nan Seyyar Havan Tespit Ra­dar Sistemi sözleşmesi kap­samında ilk SERHAT Radarının 2014’teki teslimatının ardından partiler halinde tesli­matlar devam ediyor.

Suriye sınırında çatışmalar sıklaşırken Türk Kara Kuvvetleri envanterine giren ve sözleşme imzasının ardından bir yıl gibi kısa bir zamanda teslim edilen SERHAT Seyyar Havan Tespit Radarı, MSB Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı’nda yapılan atışlı testlerde, beklentilerin üzerinde bir performans göstermişti.

SERHAT BULDU, FIRTINA VURDU

Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye-Suriye sınırına konuşlandırılan SERHAT radarları sayesinde sınırın diğer tarafından atılan havanların atıldığı yerler tespit edildikten sonra 40 km menzilli T-155 Fırtına obüsleri tarafından ateş altına alınmıştı.

HAVANLARI ANINDA BULUYOR

Otokar ürünü Cobra 4×4 zırhlı aracı üzerine entegre edilen radar sistemi, jeneratör sayesinde 7/24 görev yapabiliyor. INS/GPS sistemi ile her türlü hava şartında, dağ, duvar gibi bir engel arkasından aynı anda altının üzerinde eş zamanlı olarak ateşlenmiş ve 6km menzil içinde düşmüş tüm havan mermilerinin atıldıkları yere ait koordinatları tespit edebilmekte ve düşecekleri alanlar yüksek doğrulukla hesaplanabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.