Kara Kuvvetleri’nin ateş gücü ASELSAN’la arttı

Kara Kuvvetleri’nin ateş gücü ASELSAN’la arttı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında ASELSAN tarafından geliştirilen ADOP-2000 sisteminin teslimatları sürüyor.

ASELSAN Macunköy Tesisleri’nde sistem donatımı ya­pılmış lastik tekerlekli platform­lar ile taşınabilir sistem setleri ve Kayseri 2. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda sistem donatımı yapılmış M113 Zırhlı Personel Taşıyıcıların kabu­lü gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikte kullanılmasını sağlayan ADOP-2000, komutanın uygun hedefi, uygun zamanda ve uygun silah sistemleri ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını sağlıyor.

ADOP-2000 Projesi kapsamında, ileri gözetleyici ve silah seviyesinden kolordu seviyesine kadar; hedef tespit, analiz, planlama, icra ve kontrol fonksiyonlarını yerine getiren, ateş destek unsurları ile diğer muharebe sahası fonksiyonel sistemleri (manevra, hava savunma, istihbarat ve elektronik harp ve muharebe hizmet desteği gibi) arasında sayısal iletişim sağlayan sistemler taktik sahada birlikte entegre çalışmak üzere tesis ediliyor.

ASELSAN İLE ATEŞ GÜCÜ ARTTI

ASELSAN, ateş desteği alanında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ADOP-2000 şemsiye projesi ve bununla bağlantılı olarak yürütülen diğer projeler kapsamında; Taktik Ateş İdare Komuta Kontrol Sistemi (TAİKS), Batarya Ateş İdare Sistemi (BAİKS-2000), Havan Ateş İdare Sistemi (HAİKS), Ateş Destek Tim Karargahı (ADESTİM), İleri Gözetleyici Sistemleri, Yer Ölçme Haber Merkezi (YÖHM) Sistemi ve Yer İstikamet Tespit Postası (YİTP) Sistemi, Topçu Meteoroloji Sistemi (TOMES), 155 mm Kundağı Motorlu FIRTINA Obüsü Atış Kontrol ve Ateş İdare Sistemi, Çekili Obüs Atış Kontrol ve Ateş İdare Sistemleri, Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdare Sistemi, İlk Hız Ölçme Radarı (İHÖR), Kara Gözetleme Radarı (ARS-2000) v.b. bir çok sistemi geliştirip üreterek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hizmetine sundu.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.