Güneydoğu’ya M60T sevkiyatı

 

Tekirdağ Mekanize Piyade Tugayı’ndan demiryoluyla sevk edilen reaktif zırh korumasına sahip 20 tank Gaziantep’e ulaştı.

Sevkiyatın son dönemde terör örgütünün güvenlik güçlerine karşı düzenlediği saldırılarda anti-tank sistemi kullanmasından sonra yapılması dikkat çekti.

Tren garından çekicilere yüklenen M60T tankları, yoğun güvenlik önlemleri altında karayoluyla Silopi’ye hareket etti. Öte yandan 3 günden bu yana Gaziantep’e batı illerinden gönderilen 60 tankın Doğu ve Güneydoğu’nun çeşitli bölgelerine konuşlandırılacağı bildirildi.

M60T REAKTİF ZIRH İLE DONATILDI

Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY’ın envantere girene kadar ki geçiş döneminde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaç duyduğu modern tank ihtiyacının karşılanması amacıyla 2000 yılında başlatılan ve 2010’da tamamlanan M60T projesi kapsamında 170 tank 2’inci Ana Bakım Merkezi sorumluluğunda MKEK, ASELSAN ve İsrailli IMI firmasının işbirliğiyle modernize edildi.

Modern atış kontrol sistemi sayesin gece-gündüz görüş imkanına ve 122mm silah sistemi sayesinde ilk atımda yüksek vuruş kabiliyetine sahip olan M60T tankı dakikada 6 atış yapabiliyor.

M60T modernizasyon projesiyle ilk defa bir Türk tankına reaktif zırh koruma kabiliyeti de kazandırıldı. Reaktif zırh, içlerinde patlayıcı malzeme bulunan bloklardan oluşuyor. Bu bloklar tankın gövdesine ekleniyor. Blok, tanka doğru gelen tanksavar mühimmatı gövdeye isabet etmeden patlıyor ve aracın zarar görmesini engelliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.