Türk radarları Suriye sınırını izliyor!

Türk radarları Suriye sınırını izliyor!

Türk hava sahasını ihlal eden Su-24 uçağının düşürülmesinin ardından Suriye sınırındaki güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Sınır hattındaki hakim tepelere konuşlandırılan Taşınabilir Hava Radar Kıta Komutanlığı tarafından alan taraması yapılıyor ve gelişmeler anlık olarak üst birimlere iletiliyor.

Türkiye’nin Suriye sınırına çok yakın bir mesafede bulunan Hatay/Keltepe’nin zirvesinde bulunan TRS-22XX Hava Savunma Radarı, Doğu Akdeniz ve Suriye sınırını izliyor. Sistem, Suriye’den gelebilecek olası tehditleri tespit ediyor. TRS-22XX, ‘NATO Sınıf I’ özelliklerine sahip, elektronik faz tarama sisteminin kullanıldığı 3 Boyutlu (3B) bir Hava Savunma Radarı. Türk Mobil Radar Kompleksleri (TMRK), Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 1990’lı yılların sonlarından itibaren etkin olarak kullanılıyor.

RADARIN MENZİLİ 470 KİLOMETRE

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı hizmetinde 14 adet olan TRS-22XX radarı yoğun parazit ve ağır karıştırmanın uygulandığı muharebe şartlarında görev yapabilecek şekilde tasarlandı. 470 kilometre  menzile sahip TRS-22XX Mobil Radarı, Türk Hava Savunma Sistemi kabiliyetinin en önemli etkenlerinden biri. Radar sistemi, hava sahasının izlenmesi, tanımlaması ve kontrolü, taktik veri haberleşmesi, karadan-havaya füze ve uçakların yönlendirilmesi görevlerini yerine getiriyor.

RADARLAR MODERNİZE EDİLİYOR

Dost-Düşman Tanımlama Sistemi (IFF), Hedef Tespit ve Takibi, Kriptolu ses ve veri iletişimi, Otomatik Tehdit Değerlendirmesi ve Güvenli Hava Koridoru Tanımlanması gibi özellikleri bulunan radarların bakım, geliştirme çalışmaları, Havelsan Teknoloji Radar Sanayi (HTR) tarafından gerçekleştiriliyor. HTR Radar ve alt birimleri ile çeşitli elektronik ekipmanların üretim, montaj, test ve bakım yeteneklerine sahip.

Havelsan, Muharebe Alt Yapısı Modernizasyonu Projesi kapsamında TRS Radarların alıcı ve verici kabinlerinin iyileştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.