Sovyetlerden Rusya’ya miras kalan uçak: Su-24

Sovyetlerden Rusya’ya miras kalan uçak: Su-24

Türk Hava Sahasını ihlal ettiği için düşürülen Su-24 bombardıman uçağının özellikleri…

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Sovyetler Birliği döneminde her hava koşulunda görev yapabilecek bir bombardıman uçağı ihtiyacına yönelik geliştirilme çalışmalarına başlanan Su-24’ün NATO kod adı “Fencer”dir.

Değişken kanat geometrisine sahip bir bombardıman uçağı olan Su-24, ABD Hava Kuvvetleri’nin süpersonik hızlarda uçabilen ve her türlü hava şartlarında görev yapabilen çok maksatlı bir taktik av-bombardıman uçağı olan F-111’e karşı geliştirildi.

SOVYETLERDEN MİRAS KALDI

İlk prototipi 1970’de uçtu. Su-19 adı ile 1974’te seri imalatına başlandı. Ancak 1975’de yapılan temel modifikasyonlardan sonra Su-24 adını aldı. Modernizasyon kapsamında lazer  ve TV güdümlü hava yer mühimmatlarına uyumlu hale getirilen uçağın bu versiyonuna, daha sonra Su-24 adı verildi. Varşova Paktına üye Doğu Avrupa’daki ülkelere ait hava üslerinden kalkıp Avrupa içlerine doğru alçak irtifadan  derinlemesine taarruzlar yapabilmesi amacıyla geliştirilen Su-24’ler, başta Rusya olmak üzere, Suriye, Azerbaycan, İran, Belarus, Cezayir, Kazakistan, Libya, Özbekistan ve Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

İki kişilik mürettebatı bulunan uçağın  menzili 2 bin 850 km. Seyir hızı 960 km olan Su-24, 9 ton mühimmat taşıma kapasitesine sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.