ALTAY Umman’da Leopard ile yarışacak

ALTAY Umman’da Leopard ile yarışacak

Umman Kara Kuvvetleri’nin Ana Muharebe Tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla açılan ihalede Altay, Alman Leopard 2 tankı ile yarışıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Umman Kraliyet Ordusunun modernizasyon ve geliştirme projeleri kapsamında, Umman Silahlı Kuvvetleri tarafından modern Ana Muharebe Tankı tedariki yönünde açılan ihalede kısa listeye kalan Altay Ana Muharebe Tankı’nın arazi testleri için 2016 yılında Umman’a gönderilmesi planlanıyor. Prototip tanklardan birisiyle gerçekleştirilmesi planlanan testlerde Altay Programının takviminde bir gecikmeye yol açmaması yönünde çalışmalar sürüyor.

RAKİP LEOPARD TANKI

77 adet ana muharebe tankının yanı sıra istihkam ve kurtarıcı modelleri ile lojistik destek, eğitim ve altyapı hizmetlerini de kapsayan 2 milyar Euro değerindeki projede Altay’ın en büyük rakibi Alman Krauss-Maffei Wegmann (KMW) firmasının ürünü Leopard 2 tankı. Altay ile birlikte kısa listeye kalan Leopard 2 tankları bugün halen Almanya’nın yanı sıra, Hollanda, İsviçre, İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Kanada, İspanya, Yunanistan, Avusturya, Portekiz, Polonya, Türkiye, Şili ve Singapur Kara Kuvvetleri’nin en önemli tek tankı konumundadır.

Alman Federal Güvenlik Konseyi Leopard tankının Umman’daki testleri için geçici ihracat lisansı verdi. Bunun yanı sıra güvenlik konseyi, Umman’a 3 milyon Euro değerindeki çeşitli kalibreli silah ve mühimmatların da satışını onayladı.

Umman Kara Kuvvetleri halen İngiliz BAE Systems tarafından üretilen Challenger 2 tankını kullanıyor. Tank, günümüzde İngiliz ordusuyla birlikte sadece Umman kraliyet ordusunda görev yapıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.