HİSAR’da teslimat takvimi değişti

HİSAR’da teslimat takvimi değişti

Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Projesi’nin (T-LORAMIDS) önce Çin’e verilip sonra da iptal edilmesinin ardından, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak ve orta irtifa hava savunma sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Hisar hava savunma sistemi projesinde de değişikliğe gidiliyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Aselsan ve Roketsan firmalarının ortaklığıyla geliştirme çalışmaları süren Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi projesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni taleplerinin olmasından dolayı proje de revizyona gidilecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Roketsan arasında devam eden görüşmelerde Kara Kuvvetleri projede özellikle füzelerin menzilinin arttırılması yönünde yeni bir dizi ihtiyaç belirtti. Hisar projesinde yapılacak değişikliklerle ilk teslimatların 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Daha önce yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda Hisar-A’nın 2017, Hisar-O’nun ise 2018’de Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmesi öngörülüyordu.

HİSARDA ASELSAN VE ROKETSAN ORTAKLIĞI

Kara Kuvvetleri’nin tabur seviyesindeki birlikleri, Hisar-A (15 km) ve Hisar-O (25 km) sistemini nokta ve bölge hava savunma kapsamında, hava hedeflerinin (Helikopter, Savaş Uçağı, İHA, Seyir füzesi v.b.) orta irtifada etkisiz hale getirilmesi için kullanacak.

HİSAR projeleri kapsamında; radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri Aselsan, füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştiriliyor.

FÜZELER HEDEFE NASIL KİLİTLENİYOR

Füzeler en ön kısımda bulunan kızıl ötesi görüntüleyici arayıcı başlık (pasif sistem) ile hedeflerini görerek güdümleniyor. Füze bu sayede hem otonom hedef vurma kabiliyeti kazanıyor, hem de hedef üzerindeki chaff ve flare gibi yanıltıcı sistemlere karşı tedbirli hale geliyor. Füzeler üzerlerinde bulunan RF veri bağı sayesinde kilitlenme mesafesine kadar hedefinin konum ve hareket bilgilerini yer sisteminden güncelleyerek en yüksek isabet oranına erişiyor.

Her iki füzenin de tek gövde içerisinde 2 adet roket motoru bulunuyor. ikinci (küçük) motor son manevra esnasında füzeye ekstra hız kazandırmak üzere hedefe yakın bölgede otomatik ateşleniyor. İki füzede de aerodinamik kuyruk kontrolünün yanı sıra füzeyi yönlendiren kanatçıklarda bulunuyor. Bu kanatçıklar füzeye emsallerinin çok üstünde manevra kabiliyeti kazandırıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.