Haluk Bulucu: Zor coğrafyada güçlü olmak şart!

Haluk Bulucu: Zor coğrafyada güçlü olmak şart!

Bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Savunma Sanayi Günleri organizasyonuna katılan  FNSS Genel Müdür Danışmanı Haluk Bulucu Türk Kara Araçları sektörünün durumu ve FNSS’in çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Haluk Bulucu, “FNSS’in Savunma Sanayindeki Yeri” başlığı adı altında yaptığı sunumda, FNSS’in önce öğrendiğini, sonra da en iyisini yapma vizyonuyla tasarlayıp ürettiğini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra dost ve müttefik ülke ordularının da ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Bulucu, “Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri’nin değişik tiplerdeki M113 Zırhlı Personel Taşıyıcıları 10 yıldır Suudi Arabistan’da bulunan tesislerde 300 kişilik personel ile modernize ediyoruz. Bunun yanı sıra Malezya’da 15 yıldır varız. Paletli araçların satışı ile başlayan ilişkimiz şuanda Pars 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracın üretimiyle devam ediyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde yeni ihracat başarılarını kamuoyuyla paylaşacağız”.

TÜRK ORDUSUNU EN İYİ SİSTEMLERLE DONATIYORUZ

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemler hakkında da bilgi veren Haluk Bulucu, “Türk Kara Kuvvetleri’nin temel ihtiyaçlarının arasında yer alan Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü SAMUR, FNSS tesislerinde, tamamen milli imkanlarla yapıldı. SAMUR aracı 52 dakika da 200 metre boyunda köprü olabiliyor. Üzerinden 100 tonluk araçları geçirebiliyor. Karada 70 kilometrelik hızla gidebiliyor, kıyıya geldiğinde yüzdürücü kanatlarını açıyor, suya girince tekerlekler gövdenin içine çekiliyor, su jeti devreye giriyor ve aracın hareketi sağlanıyor. Bu tarz bir araç dünyada sadece ABD, Almanya ve Singapur Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

AZMİM projesi ile de, TSK için 12 adet Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinası geliştirdik ve kısa sürede teslimini gerçekleştirdik. Ayrıca zırhlı araçlarımıza yine kendi imkanlarımızla dünyanın en gelişmiş silah kulelerini üretiyoruz” dedi.

ZOR COĞRAFYADA GÜÇLÜ OLMAK ŞART

Haluk Bulucu, ülkemizin etrafında bizimle aynı düşünmeyen ülkeler var. Sorunlu bir coğrafya da yaşıyoruz. Bu sebeple Türkiye savunma harcamalarını kısıtlayamaz. Küresel bir güç olma yolunda güvenliğimiz için daha fazla para harcamalıyız. Bağımsız olmak istiyorsak savunma sanayinin yanı sıra enerji, ulaşım, bilişim ve sağlık alanında da milli çalışmalar yapmalıyız.

Kaynak:.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.