JSM füzesi emin adımlarla ilerliyor

JSM füzesi emin adımlarla ilerliyor

Norveç imalatı JSM seyir füzelerinin F-35 uçağına entegre edilmesi yönünde Raytheon ve Kongsberg firmaları çalışmalara devam ediyor. JSM (Joint Strike Missile / Müşterek Taarruz Füzesi) F-16 ile uçuş testi yaptı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Geçtiğimiz hafta Edwards Hava Üssü’nden kalkan JSM füzesi yüklü F-16, 22 bin feet irtifada Utah test ve eğitim alanı üzerinde test uçuşu gerçekleştirdi. F-16’dan atılan füze belirlenen koordinatlarda uçuş yaptı. Test kapsamında füzeninin manevra yeteneği ve uçuş kontrol sistemi denendi. Testlerin 2017 yılında tamamlanması planlanıyor.

Geliştirme çalışmalarına 2008 yılında başlanan JSM füzesinin ağırlığı 400 kg üzerinde menzili ise 270 km civarında. Titanyum harp başlığına sahip olan füze, güdüm sistemi olarak da kızılötesi (IR) tarayıcı kullanıyor. JSM uçuş esnasında bilgi aktarımını sağlayacak bir veri yolu ve otomatik hedef tanımlayıcısı ile desteklenmiş GPS/INS sistemi ile de donatıldı. Norveçli Kongsberg şirketi ile Norveç Savunma Bakanlığı’nın ortak projesi ile bu mühimmatın F-35 için standart kullanımına girmesi bekleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.