Yıldırım 2015 tatbikatı gerçeğini aratmadı

Yıldırım 2015 tatbikatı gerçeğini aratmadı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin planlı faaliyetleri arasında yer alan “Yıldırım 2015 Seferberlik Tatbikatı” Balıkesir’in Edremit ilçesindeki 19’uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında gerçekleştirildi.

Seferberlik ve savaş halinde, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ile TSK arasında yürütülecek müşterek faaliyetleri deneme amacını taşıyan, personel, araç, mal ve hizmet seferberliği konularında sistemin denenmesini hedefleyen tatbikata, 270 yedek personel, 37 araç, 3 özel nakliyat firması ile ilgili kuruluşların unsurları katıldı.

Tatbikat kapsamında gerçekleştirilen hava hücum harekatı, Türk Kara Kuvvetlerine ait UH-1 ve AS-532 helikopterlerinin eğitim alanına ulaşmasıyla başladı. Hava araçlarının güvenli şekilde inişlerinin ardından, personel, muharebe teçhizatının tamamını yanına alarak helikopterlerle inme bölgelerine ilerledi.

Senaryo gereği, düşman bölgesi içinde seçilen alanlara hava hücum harekatı gerçekleştirildi. Daha sonra belirlenen hedefler ele geçirildi. Harekat sırasında sembolik olarak yaralanan bir asker bölgeden tahliye edildi.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.