Hindistan’dan 4 bin km menzilli füze denemesi!

Hindistan’dan 4 bin km menzilli füze denemesi!

Silahlanma yarışının sürdüğü Asya kıtasının yükselen güçlerinden Hindistan, kendi imkanlarıyla geliştirdiği 4 bin kilometre menzilli Agni-IV füzesinin denemesini yaptı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Çin Halk Cumhuriyeti ve Pakistan ile askeri alanda rekabet halinde olan Hindistan, Pazartesi günü orta menzilli füzenin denemesini ülkenin Orissa eyaletinden bulunan test merkezinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

Nükleer savaş başlığı taşıyabilen Agni-IV yaklaşık 20 metre uzunluğunda ve 17 ton ağırlığında, iki aşamalı yakıt sistemine ve 4 bin km mesafe vurma gücüne sahip.

AGNI-IV mobil lançerden ateşlenebilecek şekilde tasarlandı. Füze atmosfere yeniden girdiği zaman füzenin koruma kalkanı füzeyi 4000 santigrat derece ısıya kadar koruyor ve içeride 50 santigrat dereceden daha az bir sıcaklığın hissedilmesini sağlıyor.

AGNİ-V 5 BİN KM

Agni-IV balistik füzesinin önceki versiyonları, Agni-I 700 km, Agni-II 2000 km ve Agni-III 3 bin km menzile sahip. Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Kurumu (DRDO) daha üstün özelliklere sahip 5 bin km’nin üstünde menzile sahip olan Agni-V füzesini 2016’nın başında test etmeyi planlıyor.

Bu tür uzun menzilli nükleer harp başlıklı balistik füzeler, ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerin envanterlerinde bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.