Donanmaya yeni SeaHawk’lar alınacak

Donanmaya yeni SeaHawk’lar alınacak

Türk Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyaçları kapsamında S-70B SeaHawk genel maksat helikopteri satın alınacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Deniz Kuvvetleri’ne 6 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na 6 olmak üzere toplam 12 adet S-70B SeaHawk Genel Maksat Helikopteri hazır alım yoluyla tedarik edilecek.

Türk Deniz Hava Komutanlığı filosunun belkemiğini oluşturan ve Denizaltı Savunma Harbi görevlerinde kullanılan 23 adet S-70B SeaHawk helikopterlerinin personel taşıma kapasitesi sınırlı olmasından dolayı yaşanılan sorunları gidermek amacıyla alınacak helikopterler mevcut SeaHawk helikopterleri ile aynı gövde yapısına sahip olmasının yanında Denizaltı Savunma Harbi’nde kullanılan sonar, termal görüntüleme sistemi (FLIR) ve Elektronik Destek Sistemi ESM/EDT gibi aviyoniklerin entegre edilmesi düşünülmüyor.

Gemi güvertesinde rahat taşınabilmesi ve yer kaplamaması için kuyruk bölümü ve palleri katlanabilir kabiliyette olması istenen helikopterler 10 personel taşıyabilecek.

Ege Denizi üzerindeki görevlerde deniz ve hava sahası ihlallerinin önüne geçilmesi için seyrüsefer maksatlı olarak halen SeaHawk üzerinde yer alan AN/APS-143M3 Radarının veya daha düşük kabiliyetli [maliyet etkin] bir radarın kullanılması öngörülüyor. Ayrıca bir kurtarma vinci ile ASIST helikopter iniş ve kalkış destek sistemi de yer alacak. İlk helikopterin 2018’de envantere katılması bekleniyor.

S-70 İLE KAÇAK GEÇİŞLERE DAHA HIZLI MÜDAHALE

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın denizde arama kurtarma görevlerinde kullanmak üzere alınacak SeaHawk’lar, halen envanterde yer alan AB-412EP AK/SAR Helikopterlerine nazaran her hava koşulunda görev yapabilme, havada kalma süresi, personel taşıma kapasitesi ile sürat ve menzil yönlerinden daha üstün özelliklere sahip. Yoğun mülteci krizi ile mücadele eden Sahil Güvenlik ekipleri Ege Denizi’nde meydana gelen kaçak geçişlerde yaşanan kazalarda daha etkin mücadele edecek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, gerek mevcut bakım/onarım ve destek, gerekse pilotaj eğitim alt yapı kabiliyetinden en iyi şekilde yararlanabilmesi amacıyla SeaHawk platformunu tercih etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.