Çin füzelerine talep artıyor

Çin füzelerine talep artıyor

Belarus Çin’in teknik desteğiyle geliştirdiği Polonez çok namlulu roket sistemini teslim almaya hazırlanıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko 3 Kasım da yeni çok namlulu roketatar sistemi Polonez’in üretiminin gerçekleştirildiği tesisleri ziyaret etti.

Devlet başkanı aynı zamanda füzelerin üretimi hakkında da bilgilendirildi. Polonez çok namlulu roketatar sistemi ilk olarak 9 Mayısta Başkent Minsk’teki geçit töreni sırasında sergilendi.

Belarus ve Çin askeri yetkilileri 2013 yılında Belarus Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Sovyet ürünü Uragan ve Smerch roket sistemlerinin yerini alması amacıyla 2013 yılında Çin ile yeni çok namlulu roketatar sisteminin üretimi konusunda anlaşma imzaladı. 200 km menzile sahip olan ve Polonez adı verilen sistem geçtiğimiz Haziran ayında Çin’de başarılı test atışları yaptı.

Polonez roket sisteminin 2016’da Belarus Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

MZKT-7930 aracı üzerine entegre edilen “Polonez” Çin ürünü  301 mm’lik A200 tipi roketlerle 8 hedefe aynı anda angaje olabiliyor.  GPS Güdüm Sistemi ile donatılan füzenin hedef sapma değeri (CEP) 30-50 metre arasındadır. Sistem 3 kişilik mürettebat tarafından 8 dakika içinde atışa hazır hale getiriliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.