Türk askeri Katar’da!

Türk askeri Katar’da!

Türkiye ile Katar arasındaki askeri işbirliği anlaşması kapsamında, Katar’da ortak atışlı arazi tatbikatı gerçekleştirildi.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Nasr-2015 Atışlı Arazi Tatbikatı, 17-29 Ekim 2015 tarihleri arasında Doha/Katar’da yapıldı.

Tatbikatın amacı; Türk ve Katar Silahlı Kuvvetleri arasında karşılıklı iş birliği ile müşterek çalışabilirliği geliştirmek ve Katar Silahlı Kuvvetleri’nin askerî kapasitesinin artırılmasına katkı sağlamak.

Tatbikata, Kara Kuvvetleri Komutanlığından, Jandarma Genel Komutanlığından ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından personel katıldı.

TÜRKİYE KATAR’A ASKERİ ÜS KURACAK

Katar’da askeri üs kurulmasına yönelik anlaşma geçtiğimiz aylarda resmi gazetede yayımlandı. Anlaşma uyarınca Türkiye, Katar’da liman, havalimanı, hava sahasını kullanacak, askeri tesislerden yararlanacak.

Katar’daki Türk askeri üssünde kara, hava ve özel kuvvetler komutanlığından birlikler konuşlandırılacak. Türkiye’nin Katar’da konuşlandıracağı askeri varlığın tugay seviyesinde olması, ve Türk askerlerine komuta etmek üzere bir tuğgeneralin atanması da bekleniyor.

Katar’da kurulacak Türk üssü yoluyla terörizmle mücadele işbirliği de amaçlanıyor. Ancak yetkililer üssün operasyonel katkısından çok stratejik önemine dikkat çekiyor ve askeri eğitim ile savunma sanayiinde işbirliğinin arttırılmasına dönük adımları hızlandıracağı belirtiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.