Yemen’de ‘CİRİT’ operasyonu!

Yemen’de ‘CİRİT’ operasyonu!

Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitim alan Yemenli pilotlar Cirit mühimmatlı AT-802U uçağı ile Husi milislerine karşı hava operasyonları düzenliyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Yemenli pilotlar geçtiğimiz günlerde Birleşik Arap Emirlikleri envanterinde yer alan AT-802U uçakları ile Şii Husi milislerine ait mühimmat depoları ile askeri araçları vurdu. Düzenlenen hava operasyonlarında AT-802U uçaklarına entegre edilen Roketsan ürünü Cirit füzesi de kullanıldı. Uçağa entegre edilen 4 adet Cirit taşıma kapasiteli akıllı Pod ile yapılan atışlarda belirlenen hedefler imha edildi.

SINIFININ EN İYİSİ

Sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyet ile sınıfının en uzun menzilli füzesi olan Cirit, Amerikalı uçak imalatçısı Air Tractor firmasının tasarımı AT–802’nin askeri modelinin ana silah sistemlerinden biri. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 2012 yılında teslim edilmeye başlanan Cirit’in yine aynı yıl Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri’ne satışı konusunda sözleşme imzalandı. Satış değeri 196 milyon dolar olan 10 bin adet Cirit füzesinin teslimatları devam ediyor.

İLAÇLAMA UÇAĞI SALDIRI UÇAĞI OLDU

Tek turborop motorlu Air Tractor AT-802 platformu, orijinalinde tarımsal ilaçlama ve yangın söndürme gibi sivil amaçlar için tasarlandı. Saatte en fazla 340 kilometre hıza çıkabilen ve 800 kilometre menzile sahip uçak, 10 saat havada kalabiliyor.

HAVADA, KARADA, DENİZDE CİRİT

Roketsan tarafından taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözüm olarak tasarlanan 2.75” Lazer Güdümlü füze CİRİT, Türk Kara Kuvvetleri envanterinde yer alan AH-1W Cobra Taarruz helikopterlerinde kullanılıyor. CİRİT füzesinin T129 ATAK helikopterinin yanı sıra 7 farklı platforma entegrasyonu tamamlanmak üzere.

CİRİT – Sistem Özellikleri

Çap: 2.75″ (70 mm)

Azami Menzil: 8 km

Ağırlık: 15 kg

Yakıt Tipi: HTPB bazlı az dumanlı kompozit katı yakıt

Harp Başlığı tipleri: Duyarsız çok maksatlı başlık (zırh delici, personel, yangın çıkarıcı) ya da yüksek infilaklı başlık

Güdüm: MEMS-AÖB ile ara safha güdüm, Yarı aktif lazer arayıcı başlık ile terminal güdüm

Hedef Tipleri: Hafif Zırhlı / Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler ve Sığınaklar

Platformlar: Taarruz ve Genel Maksat Helikopterleri, İnsansız Hava Araçları, Zırhlı Personel Aracı, Hafif Saldırı Uçakları, Karakol ve diğer Deniz Platformları

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.