Sahil Güvenlik binlerce can kurtardı

Sahil Güvenlik binlerce can kurtardı

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU İtalya’da gerçekleştirilen 10’uncu Venedik Bölgesel Deniz Gücü Sempozyumu’na katıldı.

Ana teması “Genişletilmiş Akdeniz’de Güvenliğin Sağlanması” olan sempozyum 22-23 Ekim 2015 tarihlerinde Venedik/İTALYA’da düzenlendi. 39  ülke ile 10 ulusal/uluslararası organizasyon temsilcisinin katıldığı sempozyumda Oramiral Bülent BOSTANOĞLU,“Deniz Kuvvetleri devletin denizdeki tüm faaliyetlerinin sürdürülmesinde temel enstrüman olmalı mıdır?” (Should Navies be the key instrument for the full implementation of thestate action at sea?) konulu bir konuşma yaptı.

TÜRK DONANMASI AKTİF ROL OYNUYOR

Devlet politikalarının denizlerde uygulanması hususunda donanmaların görevlerini iyi irdelemek gerektiğini kaydeden Bostanoğlu, denizcilik kültürünün her daim hareket odaklı olduğunu ifade ederek, “Görev çağırdığında bunu donanmalar yerine getirebilir. Geriye dönüp baktığımızda bu pek çok sefer kanıtlanmıştır. Türk Deniz Kuvvetleri, Libya ‘ya silah ambargosunun desteklenmesinden, Somali açıklarında deniz korsanlığı faaliyetlerinin önlenmesine, Suriye ‘deki kimyasal silahların bu ülkeden çıkarılmasında ve Arnavutluk, Lübnan , Libya, Yemen gibi ülkelerden vatandaşların tasfiyesinde aktif rol oynamıştır” diye konuştu.

SAHİL GÜVENLİK EKİPLERİ 65 BİN SIĞINMACIYA MÜDAHALE ETTİ

Oramiral Bostanoğlu, bugünkü stratejik bağlamda donanmaların savaş konseptinden insani operasyonlara kadar geniş bir yelpazede kullanıldığını dile getirerek, “Ortadoğu’daki sıcak noktalara yakınlığı sebebiyle sığınmacı sorunu Türkiye için de önemli olmuştur. Türk deniz kuvvetlerinin doğrudan katılmadığı ama her zaman işbirliği içinde olduğu ve destek verdiği Türk Sahil Güvenlik ekipleri, 2014 yılındaki 574 vakada yaklaşık 15 bin sığınmacı, 2015’te ise bin 735 olayda yaklaşık 65 bin sığınmacıya müdahale etti” ifadelerini kullandı.

Bostanoğlu, bütün bu sorunlar göz önünde tutulduğunda, denizlerde devlet gücünün tam olarak uygulanması için donanmalar temel unsur mu olmalı sorusunun cevabının “ön koşullu evet” olduğunu ifade etti ve “Donanmayı merkezde tutan milletlerarası ve kuruluşlararası yaklaşım günümüz dünyasında şarttır” dedi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.