Fransa Kuveyt’e silah satacak

Fransa Kuveyt’e silah satacak

Fransa, Kuveyt’e içinde 24 adet HM225M (EC725) Caracal tipi helikopterin de bulunduğu 2,5 milyar Euro değerinde  askeri araç ve mühimmat satacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

İki ülke arasındaki anlaşmanın en önemli bölümünü 1 milyar Euro tutarında, 24 adet “Caracal” tipi askeri helikopter ihalesi oluşturuyor. Anlaşma gereği Fransa, Kuveyt Kara Kuvvetleri’ne Renault ürünü 4×4 Sherpa tipi zırhlı araçları satacak ve karakol gemilerinin modernizasyonuna destek verecek. Helikopter satışı konusunda ön mutabakatın sağlandığı ilk kez haziran ayında açıklanmıştı.

ÖZEL KUVVET OPERASYONLARINDA KULLANILIYOR

Kuveyt’e satılacak “Caracal” tipi helikopterler Airbus firması tarafından üretiliyor. 11 tonluk helikopter sınıfında yer alan HM225M (EC725), iki mürettebatın dışında 29 kişiyi taşıma kapasitesine sahip. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılan Cougar helikopterlerinin en gelişmiş versiyonu olan HM225M, arama-kurtarma operasyonlarından özel kuvvet operasyonlarına kadar birçok farklı görevde kullanılabiliyor. 4 palli Cougar’ların aksine 5 palli olan helikopter, havada yakıt ikmali yapabilme özelliğiyle menzil kısıtlamasını ortadan kaldırabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.