ABD’den Suudi Arabistan’a savaş gemisi

ABD’den Suudi Arabistan’a savaş gemisi

Suudi Arabistan, ABD’den 11.25 milyar dolar değerinde 4 adet LCS sınıfı savaş gemisi satın alacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

ABD Savunma Bakanlığı Askeri İşbirliği Departmanı’ndan yapılan açıklamada, anlaşma çerçevesinde Suudi askerlere ABD savaş gemilerini kullanabilmeleri için eğitim verileceği ifade edildi.

Açıklamada, anlaşmanın Suudi Arabistan’ın ulusal güvenliğini ve ABD’nin dış politikadaki pozisyonunu güçlendireceği, ayrıca iki ülke arasında bölgede yürütülen stratejik ortaklığın korunacağı kaydedildi.

SUUDİ ARABİSTAN DENİZDE ATAĞA GEÇTİ

Suudi Arabistan’ın tedarik edeceği Kıyı Muharebe Gemisi (Littoral Combat Ship / LCS) sınıfı gemiler Lockheed Martin tarafından kıyı sularındaki değişen tehdit ortamına yönelik geliştirildi. Gemiler esnek gövde yapısı ile her görev için farklı bir modüler paket ile donatılabiliyor. Böylelikle; tek bir gemi, üzerinde yapılan küçük değişiklikler ile farklı görevlerde kullanılabiliyor. Bu esnek gövde yapısı, gemi bünyesinde insansız hava ve deniz araçlarının taşınmasına da olanak sağlıyor.

40 knot (72 km) hıza ulaşan gemi Aegis Silah Sistemi’nden kazanılan deneyimlerle Lockheed Martin tarafından geliştirilen COMBATSS-21savaş yönetim sistemi ile donatıldı. Günümüz gemileri için en çağdaş muharebe yönetim sistemlerinden biri olarak kabul edilen COMBATSS-21modüler yapısı sayesinde her tür görev için kullanılabiliyor.

Suudi gemileri, Harpoon Block II, 16 hücreli Mk41 VLS, Evolved SeaSparrow (Geliştirilmiş SeaSparrow), SeaRAM Anti-Gemi Füze Savunma Sistemi  ve 76 mm top sistemiyle donatılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.