ASELSAN, EGM için Bomba İmha Robotu üretecek

ASELSAN, EGM için Bomba İmha Robotu üretecek

Emniyet Genel Müdürlüğü, son zamanlarda yaşanan saldırıların önüne geçmek amacıyla; 100 adet bomba imha robotu siparişi verdi. Robotlar, ASELSAN tarafından üretilecek.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne uzaktan kumandalı Aselsan’ın geliştirdiği Bomba İmha Robotu da alınıyor. SSM tarafından Aselsan ile yapılan sözleşme toplam 16 adet hafif zırhlı imha robotu içeriyor. İnsansız Kara Aracı Kaplan serisi bu robotlar, Türkiye genelinde görev yapan bomba imha ekipleri tarafından kullanılacak. Toplam bedeli 20 milyon dolar olan Bomba İmha Robotu Projesi’nde teslimatlar 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilecek.

Gece ve gündüz her türlü arazi ve iklim koşullarında kullanıma uygun, paletli hareket sistemine sahip, elektrikli tahrikli, ekiplerin manevra kabiliyetiyle uyumlu, nakliyesinde ve görev yerine intikalinde görev alacak. Ayrıca iki kişi tarafından taşınabilir orta boy 100 adet Bomba İmha Robotları tedarik çalışmaları da SSM tarafından başlatıldı.

ASELSAN BOMBALARA KARŞI KAPLANI GELİŞTİRDİ

KAPLAN İnsansız Kara Aracı (İKA) Ailesi; yüksek hareket kabiliyetine sahip dayanıklı bir araç platformu üzerine göreve özel değişik Faydalı Yüklerin kolaylıkla entegre edilebildiği, ayarlanabilir otonomi seviyelerine sahip, modüler Kontrol Konsolu ile uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılmış yeni nesil bir ürün ailesidir. Kaplan Ailesi’nin uluslararası birlikte çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebiliyor.

KAPLAN İKA’lar uzaktan kullanımdan tam otonom kullanıma kadar kontrol seçenekleri sunan gelişmiş, ağ tabanlı bir kontrol konsol ile komuta edilmektedirler. Kontrol Konsolu arayüzleri kullanıcıya zor durumlarda destek vererek iş yükünü hafifletecek ve durum farkındalığını artıracak şekilde tasarlandı.

Bu yeni nesil araçların donanımı güvenilir, denenmiş, askeri standartlarda ürünlerden seçilmiş olup, tüm sistem kapsamlı çevre şartları testlerinden geçirilerek zorlayıcı şartlar için kullanıma hazır hale getirildi.

KAPLAN, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde kullanılabiliyor.​

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.