ROKETSAN’dan hedefini bulan tapa sistemleri

ROKETSAN’dan hedefini bulan tapa sistemleri

Roketsan’ın çok fonksiyonlu, yetenekli ve akıllı, yeni nesil, tapa sistemleri geliştirdiği ve savunma sanayinin hizmetine sunduğu bildirildi.

Tapa tasarımı, üretimi, testleri ve kalifikasyonu alanında hedeflediği imkân, kabiliyet ve teknolojik altyapıya ulaşmak maksadıyla, 2012 yılında TAPASAN’ı devralarak yola çıkan Roketsan, yetişmiş personel ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak insana yatırıma verdiği önemin yanı sıra, yüksek teknolojiyle donatılmış ekipman yatırımları yapmakta ve modern bir altyapı sağlayacak yeni tapa tesislerine 2015 yılı sonunda sahip olma hedefiyle inşaat faaliyetlerine devam ediyor.

Böylece, Roketsan, tüm kara, deniz ve hava, savunma sistemlerine yönelik, mekanik, elektromekanik ve elektronik teknolojileri ihtiva eden, mühimmat, roket ve füze tapaları için tasarım, geliştirme, üretim ve test altyapısını güçlendirerek, yurtiçi/yurtdışı ihtiyaçlara yönelik ileri teknoloji ürünü tapalarının tasarım, üretim ve test altyapısını bünyesinde barındıran bir Tapa Mükemmeliyet Merkezi olma hedefine çok yaklaşmış olup, bu hedefe ulaşma yönünde kararlılığını sürdürüyor.

Roketsan tarafından; halihazırda ATAK Helikopteri dahil çeşitli hava platformlarında kullanılan 20 mm top mühimmatı, 107 mm, 122 mm ve 300 mm Roket Sistemleri, DSH Roketi ve Cirit Füzesi tapalarının tasarım, geliştirme ve kalifikasyon süreçleri tamamlanarak seri üretimine geçilmiş ve önemli miktarlarda teslimat tamamlandı. Tapa üretiminde otomasyon hedefi doğrultusunda, ilk olarak 20mm top mühimmatı üretiminde otomasyona geçilmesi yönünde başlatılan çalışmalarda önemli bir yol kat edilmiş olup, 2015 yılı içerisinde söz konusu otomasyon sistemi kullanılarak üretim ve teslimat yapılması hedefleniyor.

300mm Füze Sistemi ile Orta ve Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemleri (OMTAS/UMTAS) için tapa geliştirilmesi çalışmaları tamamlanmış, her iki füze tapası için de kalifikasyon aşamasına gelinmiştir. Roket/Füze Sistemleri tapalarına yönelik kazanılan bilgi birikimi ve altyapı kullanılarak, klasik mühimmat tapa ihtiyaçlarının da modern/yeni teknolojilere haiz çözümler ile karşılanması ve maliyet etkin ve rekabet gücü yüksek ürünlere sahip olunması hedefleniyor.

Bu kapsamda, başta 155 mm, 76/62 mm ve 5/54 inç mühimmat tapaları olmak üzere, farklı kalibrelerde kara ve deniz topçu mühimmatı için çok maksatlı tapalar ile ilgili bilgi birikimi ve teknolojik hazırlık seviyesinde belirli bir olgunluk seviyesine ulaşıldı. Roketsan ayrıca, “3. Nesil Akıllı Tapa Geliştirilmesi” sürecine de odaklanmış, mevcut silah sistemleri ve mühimmatın kullanımına imkân veren, sadece tapa değişikliği ile hedefte vuruş hassasiyetini artıran çözümlere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Ayrıca, Roketsan tarafından mühimmat tapalarında tekli programlama için ihtiyaç duyulan, kablosuz tapa programlama ünitesi teknolojisi kazanılmış, roket/füze sistemlerinde kullanılan çoklu programlama teknolojisi ile ilgili çalışmalara devam edilmektedir.

Roketsan, yüksek teknoloji, yüksek hassasiyet ve farklı kalibrelerde üretim esnekliğine sahip bir tapa mükemmeliyet merkezi olarak, çok fonksiyonlu, yetenekli ve akıllı, yeni nesil, tapa sistemleri geliştirmekte ve savunma sanayinin hizmetine sunmaktadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.