Ateş Serbest-2015 Tatbikatı tamamlandı

Ateş Serbest-2015 Tatbikatı tamamlandı

Kara Kuvvetleri Komutanlığının “Ateş Serbest-2015” tatbikatı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve komuta kademesinin katılımıyla Polatlı’da gerçekleştirildi.

Tatbikatta Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yakın zamanda giren ve milli imkanlarla üretilen MPT-76 milli piyade tüfeği ve Fırtına Obüsü’nün yanı sıra Biksi makineli tüfek, Kanas ve Accuracy keskin nişancı tüfekleri, Kornet ve Tow tanksavar silahları, çeşitli ebatlardaki havanlar, hava savunma silahları, Leopard tankları, Süper Kobra ve Sikorsky helikopterleri ile mini insansız hava araçları da kullanıldı.

UNUTULMAYACAK BİR GÜN OLACAK

“Ateş Serbest-2015 Tatbikatı”, mini insansız hava araçlarının (İHA) uçurulmasıyla başladı. “Gözcü” adı verilen mini İHA’dan alınan görüntülerin değerlendirilmesinin ardından atışlara geçildi.

İşaret tabancalarıyla yer belirlemesi yapılmasının ardından, “Bugün unutulmayacak bir gün olacak” anonsuyla atışlar başladı. Önce piyade silahlarıyla atış yapıldı. Keskin nişancı tüfeklerinin de kullanıldığı atışlarda, yerli üretim milli piyade tüfeği de test edildi.

Daha sonra kara hedefleri önce uçaksavarlarla ardından zırhlı muharebe araçlarıyla vuruldu. Roket ve bomba atarların ardından hava savunma silahları tatbikat alanındaki hedefleri tam isabetle vurdu.

TOPLAR HELİKOPTERLE TAŞINDI

Leopard 2 A4 tanklarından oluşan tank takımının hareketli ve duran hedefleri imha etmesinin ardından topçu atışlarına geçildi. Yerden yapılan ateşlerin ardından iki helikopterin taşıdığı toplar, hava hücum harekatı kapsamında tatbikat alanına getirildi. Sikorsky helikopterinin taşıdığı iki topun indirilmesinin ardından hedefler topçular tarafından tam isabetle vuruldu.

Tatbikatta, istihkam birliklerinin tank hendekleri ve mayın tarlalarından geçit açma yöntemleri de gösterildi.

GÖKYÜZÜNÜN AKINCILARI

Ateş Serbest-2015 Tatbikatı’nda “gökyüzünün akıncıları” olarak nitelendirilen helikopterler de atış yaptı.

Hedefler ilk olarak Kobra helikopterlerince vurulurken ardından Süper Kobra Helikopterleri alana geldi. Süper Kobra tarafından milli üretim “cirit” füzesi atıldı. Daha sonra Kobra ve Süper Kobra helikopterleri birlikte hedefleri imha etti.

FIRTINADAN ÖZEL ATIŞ

Helikopterlerin atışlarını havan atışları takip etti. Çok namlulu roketatarların da hedeflerini vurduğu tatbikatta top atışlarıyla da hedefler dövüldü.

Milli üretim “Fırtına Obüsü” de tatbikatta atış yaptı. Mevzisinden çıkarak zorlu arazi şartlarında hızla hareket eden Fırtına obüsleri, hedefleri tam isabetle vurdu. Topların hedefleri birlikte vurmasıyla tatbikat sona erdi.

Atışların sonunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, tatbikata katılan birlikleri tebrik etti.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.