‘AKYA’ denizaltıların korkulu rüyası olacak

‘AKYA’ denizaltıların korkulu rüyası olacak

Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM), ROKETSAN ve TÜBİTAK işbirliğinde geliştirilme çalışmaları süren AKYA Milli Ağır Torpidosu Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki torpidoların yerini alacak.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

İlk atış denemesi 11 Temmuz 2013’de Marmara Denizi’nde gerçekleştirilen AKYA Torpidosu, Türk Deniz Kuvvetleri tarafından düşman suüstü (gemi) ve sualtı (denizaltı) hedeflere karşı kullanılacak. 553 mm standart çaplı ve fiber optik kablo donanımlı ağır torpido AKYA, “Tasarım ve Mühendislik Prototipi”ni içeren 1’inci dönem faaliyetleri 2014 yılında yapılan test atışları ile tamamladı. “Test ve Gerçekleme” işlemlerinin yapılacağı 2’inci dönem faaliyetleri süren projede, Türk savunma sanayi firmaları da projede görev alacak.

HEDEF 2018

AKYA Torpidosunun 2018 yılından itibaren seri üretime geçmesi hedefleniyor. Türk Deniz Kuvvetleri bünyesine 1994 – 1999 yılları arasında katılan Preveze sınıfı denizaltılarında test edilmesinin ardından AKYA envanterdeki Ay, Gür ve geçtiğimiz günlerde Gölcük Tersane Komutanlığı’nda ilk kaynağı yapılan Reis sınıfı denizaltılarda kullanılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.