Türkiye’de doğdu Malezyalı oldu

Türkiye’de doğdu Malezyalı oldu

FNSS ve DEFTECH mühendislerince Malezya Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları gözönüne alınarak yeniden tasarlanan PARS 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı’nın bir versiyonu olan Gempita (fırtına) olarak adlandırılan AV8’in Malezya’da seri üretimleri başarıyla devam ediyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology .com

FNSS tarafından sağlanan teknoloji transferi kapsamında, DEFTECH firmasının Malezya’daki tesislerinde üretimi süren AV8 TTZA’dan 12 farklı konfigürasyonda toplam 257 adet Malezya ordusuna teslim edilecek. Şuana kadar tek kişilik 25 mm  Sharpshooter kule ile çift kişilik 30 mm AFV-30 kule sistemi entegre edilen AV8 araçları Malezya Kara Kuvvetleri’nde hizmete girdi.

2018 yılında tamamlanması beklenen AV8 projesi kapsamında FNSS, araçların geliştirilmesi, araç platformlarının ortak üretimi, alt sistem entegrasyonu ve sistem performansından sorumludur.

PARS SINIRLARI ZORLUYOR

Türkiye ve dünyanın önde gelen kara araçları üreticisi FNSS tarafından geliştirilen PARS 8X8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı 30.000 kg azami ağırlığa sahip. Dizel motorla donatılan ve 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir.

Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Amfibi bir araç olan PARS 8×8, iki adet su jeti ile suda 8 km/s hıza çıkabilmektedir.

Aracın ön kısımında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 230° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir.

700 km üzerinde menzili olan PARS 8×8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar. Araç önünde 13 ton kapasiteli bir kurtarma vinci bulunmaktadır.

ASKERİ MAYINA KARŞI KORUYOR

PARS 8×8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı. PARS 8×8 koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

PARS SAMUR İLE TSK ENVANTERİNDE

PARS 8X8 aracı üzerine şekillendirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarıyla kullanılıyor. SAMUR, muharebe sahasındaki su engellerini kolayca aşabiliyor, diğer birliklerin de hızlıca geçişini sağlıyor. Orduya zırhlı araçların geçemeyeceği derinlik ve yüzemeyeceği akıntıya sahip nehirde ilerleme kabiliyeti sunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.