KINALIADA’nın “İlk Sac Kesimi” yapıldı

KINALIADA’nın “İlk Sac Kesimi” yapıldı

Milli gemi konsepti kapsamında dizayn ve inşa edilen “ADA Sınıfı Korvet”lerin dördüncüsü olan KINALIADA korvetinin “Sac Kesim Töreni” 8 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirildi.

“İlk Sac Kesimi” Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapılan KINALIADA’nın, Aralık 2017’de denize indirilmesi, 2020 yılında Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, törende yaptığı konuşmada “ADA Sınıfı Korvetlerin Türk denizcilik tarihinde olduğu kadar milli savunma sanayinde de bir dönüm noktası olduğuna” vurgu yapmıştır.

Milli sistem ve sensörlere sahip “ADA Sınıfı Korvet”lerin, ilk gemisi TCG HEYBELİADA’nın 2013 yılı Kuzey Afrika seyri, 2014 yılı Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Afrika seyri ve ikinci gemi TCG BÜYÜKADA’nın Körfez Ülkeleri seyri milli savunma sanayimizin nadide eseri olan bu gemilerimizin başarısını tüm dünyaya ispatladı.

“ADA Sınıfı Korvet”lerin üçüncü gemisi olan BURGAZADA’nın tekne/blok inşası, projenin ilk gemilerinde elde edinilen tecrübelerin de etkisiyle, sözleşme tarihine göre yaklaşık 1 yıl önce tamamlanmış geminin Nisan 2016 tarihinde denize indirilmesi planlanıyor. İstanbul Tersanesi Komutanlığının mevcut iş gücünün değerlendirilmesi maksadıyla projenin dördüncü gemisi KINALIADA korvetinin ilk sacının kesim işlemi, sözleşmeye göre planlı tarihinden 6 ay erken gerçekleştirildi.

Boyu 99 metre, genişliği 14.4 metre, su çekimi 3.89 metre ve deplasmanı 2300 ton olacak KINALIADA korvetinde çok maksatlı bir helikopterin konuşlanma, gece ve gündüz şartlarında harekat yapma imkanı bulunacak.

MİLLİ GEMİLERE YENİ TASARIM BİNASI

Tören vesilesi ile İstanbul Tersanesi Komutanlığında dünya standartlarında harp gemisi tasarım faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla 2004 yılında teşkil edilen “Dizayn Proje Ofisi”’nin yeni binasının açılışı da Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapıldı. 5400 m2 alana sahip yeni “Dizayn Proje Ofisi” binasında, milli imkanlarla ve dünya standartlarında harp gemisi tasarımı faaliyetlerine devam edilecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.