TCG Piri Reis’e ilk kaynak atıldı

TCG Piri Reis’e ilk kaynak atıldı

Gölcük Tersane Komutanlığı’nda yapılacak olan TCG Piri Reis denizaltısının ilk kaynağı törenle atıldı.

Türk Deniz Kuvvetlerinin “Yeni Tip Denizaltı Projesi” kapsamında inşa edilecek ilk denizaltı olan Piri Reis Denizaltısının “İlk Kaynak Töreni” 08 Ekim 2015 tarihinde Gölcük Tersanesi Komutanlığında Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Donanma Komutanı Oramiral Veysel KÖSELE, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Sayın Serdar DEMİREL ve aralarında Gölcük Tersanesi’nin eski Komutanlarının da bulunduğu çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Piri Reis Denizaltısının ilk kaynağı Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU tarafından yapıldı. Oramiral Bülent BOSTANOĞLU törende yaptığı konuşmada ”En gelişmiş teknolojiye sahip olacak havadan bağımsız tahrik sistemli denizaltıların Gölcük Tersanesi’nde inşa edilmesinin, Milli Denizaltı Projesi’nin hayata geçirilmesi adına önemli bir aşama olacağı”nı vurguladı.

Proje kapsamında toplam 6 adet denizaltının inşa edilmesi planlanıyor. Hidrojen Yakıt Hücresi Teknolojisi ile geliştirilen Havadan Bağımsız Tahrik Sistemine sahip olacak denizaltılar, su sathına çıkmaksızın haftalarca dalmış durumda harekat icra etme imkan ve kabiliyetine sahip olacak. Sessiz seyir yapma kabiliyetine de sahip olacak denizaltıların hizmete girmesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin muharebe etkinliğine önemli katkı sağlanmış olacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.