Denizaltı Savunma Harbi’ne ROKETSAN imzası!

Denizaltı Savunma Harbi’ne ROKETSAN imzası!

ROKETSAN Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Sistemi, otomatik yönlendirme kabiliyeti, istenen mesafe ve derinlikte paralanabilmesi ve kullanıcıya büyük emniyet sağlayan duyarsız mühimmat özelliği ile en modern denizaltı savunma harbi silah sistemlerinden birisidir.

Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi ve Atıcı Sistemi, su üstü platformlardan su altı hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş, 500-2000 m menzil ve 15-300 m derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir silah sistemidir.

Hedeflere tekli veya salvo atış yapılabilmekte ve ayarlanabilir tapa özelliği sayesinde roketlerin istenilen derinlikte paralanması sağlanabilmektedir. ROKETSAN DSH Roketinin sahip olduğu yüksek patlayıcılı Harp Başlığı ve Roket Motorunun her ikisi de modern mühimmatta arzu edilen Duyarsız Mühimmat (IM) özelliğine sahiptir.

Atıcı Sistemin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme özellikleri bulunmaktadır. Atış Kontrol Sistemi, su üstü platformu tarafından sağlanan seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli atış esaslarını hesaplar.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı kapsamında boğazlarda, üs, liman yaklaşma suları ve sahillere yakın bölgelerde keşif, gözetleme, karakol ve deniz savunma harbi (DSH) görev fonksiyonlarını karşılamak amacıyla Dearsan Tersanesi tarafından geliştirilen Tuzla Sınıfı Yeni Tip Karakol Botlarına entegre edilen Denizaltı Savunma Harbi Sisteminin roket atıcı kısmı ASELSAN tarafından geliştirildi.

ROKETSAN DSH Roketi ve Atıcı Sisteminin Teknik Özellikleri
Menzil 500-2000 m
Patlama Derinliği 15-300 m
Harp Başlığı Yüksek Patlayıcılı (HE), Duyarsız Mühimmat Özellikli
Tapa Zaman Ayarlı (Atış Kontrol Bilgisayarı ile Otomatik Derinlik Ayarı)
Çap 196 mm
Ağırlık (Roket) 35.5 kg
Ağırlık (Tüplü) 43 kg
Uzunluk (Roket) 1300 mm
Patlayıcı Ağırlığı 12 kg
Atıcı Sistem Ağırlığı (Roket Yüklenmemiş) 1220 kg
Yakıt Tipi Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Salvo Aralığı 0.8 sn
Atıcı Sistem Stabilize, Sonar Verisi ile Otomatik Lançer Yönlendirme
Atıcı Sistem Roket Kapasitesi 6 Roket
Lançer Yönlendirme Otomatik – Manuel

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.