KİRPİ gücünü gösterdi

KİRPİ gücünü gösterdi

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başarıyla görev yapan mayına karşı dayanıklı Kirpi aracı yeni siparişlere hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani’nin resmi himayelerinde gerçekleşen High-Tech Port by MÜSİAD Fuarı’na katılan BMC firması 6 aracını tanıttı.

Fuarda Kirpi’nin dünyada ulaştığı nokta hakkında bilgi veren BMC Savunma Sanayi Direktörü Nadi Postoğlu, daha önce Tunus’a 40 Kirpi sattıklarını, 100 adet de yeni sipariş aldıklarını söyledi. Postoğlu ayrıca, Kirpi’nin mayın saldırılarına karşı bugüne kadar bir can kaybı vermediğini de belirterek, El Kaide ile mücadele eden Tunus’un da kendilerine teşekkür mektubu göndererek yeni sipariş verdiklerini belirtti.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki Kirpiler, son 1 yıl içerisinde 60’a yakın musibete uğradı. Ama çok gururluyuz, bu araçların hiçbirinde şehit vermedik” dedi.

Sancak, yabancı ülkelerden de “Kirpi”ye yoğun talep olduğunu belirterek, şöyle konuştu:”Tunus hükümeti bizden 40 “Kirpi” aldı. Kirpilerin kullanıma geçti haftada El-Kaide yola mayın döşedi ve Kirpilerimiz zayiatsız geçti. Tunus ordusu şehit vermedi, bizi tebrik ettiler ve 100 Kirpi siparişi daha verdiler. Böyle giderse ürün yetiştiremeyeceğiz. Çeşitli dost ve kardeş ülkelerden çok talep var, gururluyuz. Ortağımız Katar da ordusunu Kirpi ile güçlendirme kararı aldı. Türkmenistan ile bugünlerde anlaşma yapacağız, onlar da istiyorlar. Kirpi markasını da geliştiriyoruz şimdi taarruza da dönük bir marka üreteceğiz ‘Vuran’ diye. Bunun prototipini de fuarda sergiliyoruz, üzerinde 12 mm’lik makinalı tüfek mevcut. Bu tür markaları da geliştirerek ihtiyaçlara cevap vermeye çalışacağız.”

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.