Kartal’ın gözleri sınırı gözetliyor

Kartal’ın gözleri sınırı gözetliyor

Suriye sınırında yaşanan uçak hareketliliğin ardından olası ihlallerinin önceden belirlenmesi için Havada Erken Kontrol ve İhbar uçağı görevlendirildi.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Suriye sınırının güvenliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarını arttırdı. Türkiye-Suriye sınır hattında hava devriye görevini sürdüren F-16’lar, hudut güvenliğini sağlıyor.

“Barış Kartalı Projesi” kapsamında alınan Havada Erken Kontrol ve İhbar (HİK) uçağı da Hava Kuvvetleri Komutanlığınca sınırda görevlendirildi. HİK uçağı, konuşlu olduğu Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığından kalkarak sınırlardaki hareketliliğin yanı sıra olası ihlalleri de kontrol ediyor.

HİK, özellikle Suriye sınır hattına yakın uçarak Türk hava sahasına yönelik olası ihlallerle hareketliliği önceden belirlemeye çalışıyor.

BARIŞ KARTALI’NDAN KAÇIŞ YOK

E-7T olarak adlandırılan ve Boeing 737-700 tipinden geliştirilen HİK uçaklarından Türk Hava Kuvvetleri’nin elinde toplam 3 adet bulunuyor. Son uçağın ise test ve kabul işlemlerinin tamamlanmasıyla 2015’in son çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Konya’da 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 131. Filo ‘Ejder’de görev yapan uçaklar, 24 saat esasına göre sınırda uçarak Suriye hava sahasındaki her türlü hava aracı hareketini takip ediyor.

Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı 40.000ft (12,200m) irtifada görev yapabiliyor. Kokpitinde B777 ekran göstergeleri kullanılıyor. Uçağın azami menzili 7.000km ve yakıt ikmali yapmadan havada 8-10 saat kalabilme kabiliyetine sahip. Uçağın gövdesi üzerine entegre edilen MESA radarı 360 derecelik görüş açısıyla 380 kilometre menzili içinde aynı anda 3 bin hedefi tespit ve takip edebiliyor.

Barış Kartalı havadan erken ihbar uçakları 100’den fazla yer radarının kapasitesini coğrafi engellere takılmadan gerçekleştirebiliyor ve yer radarlarının olası arızaları durumunda yedekleme niteliği de bulunuyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.