Rus istihbarat uçağı Suriye’de!

Rus istihbarat uçağı Suriye’de!

Rusya’nın Suriye’ye konuşlandırdığı uçaklar arasında biri dikkatleri üzerine çekiyor. Karadeniz üzerinde Türk hava sahasına yakın uçuşlarda elektronik istihbarat uçuşları yapan IL-20 uçağı Suriye’de göreve başladı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Suriye’de IŞİD militanları arasında gerçekleştirilen telsiz konuşmalarını takip etmeye çalışacak olan uçağın, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırına konuşlandırılan hava savunma ve radar sistemlerinin bulunduğu bölgelere yakın uçuşlar yapması da muhtemeldir.

TELSİZLERİ DİNLİYOR

Rus Hava Kuvvetleri tarafından keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılan IL-20 uçağı ilk uçuşunu 1968 yılında yaptı. Sovyetler Birliği’nde uzun yıllar uçuş yapan uçak kapsamlı modernizasyondan geçirilerek görevini sürdürüyor.

Uçaklar, askeri UHF telsiz bandını da dinleme özelliği taşıyor. IL-20 uçakları altındaki Igla-1 SLAR radarı  sayesinde de uçtuğu bölgenin 3 boyutlu topografik haritasını dijital olarak kaydedebiliyor. Bunların yanında uçakta yüksek çözünürlüklü “A-87P” fotoğraf çekim cihazı, genel radyo dalga tarayıcısı “Romb-4”, detaylı radyo dalga analizatörü “Kvadrat-2” bulunuyor. Azami uçuş hızı 356 knot (660 km) olan uçağın menzili 3 bin 500 km. Uçakta toplam 13 personel görev yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.