Hava Savunma Topları Turnayı gözünden vurdu

Hava Savunma Topları Turnayı gözünden vurdu

Kara Kuvvetleri Komutanlığının alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen hava savunma top sistemleri ile yapılan atışlı testlerde hedef uçak “Turna” başarıyla vuruldu.

ASELSAN’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığının alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile imzalanan sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından başlanan geliştirme çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bu kapsamda geliştirilen hava savunma top sistemleri ile eylül ayında yapılan atışlı testlerde hedef uçak Turna tam isabetle vuruldu.

Testlerde yer alan Hava Savunma Ateş İdare Cihazı (AİC), kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirildi. AİC Sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 milimetre çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nin atış ve komuta kontrolünü üstlenecek.

Mühimmatı da ASELSAN geliştirdi

ASELSAN tarafından modernize edilen ve AİC kontrolünde görev yapacak olan 35 milimetre çekili hava savunma topları, 35 milimetre parçacıklı mühimmatı atma kabiliyetine sahip bulunuyor. Parçacıklı mühimmat; 35 milimetre hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan veriyor.

KORKUT’a da aynı mühimmat

Testleri gerçekleştirilen parçacıklı mühimmat, yine ASELSAN ana yükleniciliğinde geliştirilen KORKUT Hava Savunma Top Sisteminde de kullanıyor. Çekili toplar sabit tesisleri korurken, KORKUT konvoya katılarak hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.