Donanmanın yeni gemisi Bayraktar denize indirildi

Donanmanın yeni gemisi Bayraktar denize indirildi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından Anadolu Tersanesine (ADİK) yaptırılan amfibi gemi Bayraktar, törenle denize indirildi.

Tuzla’daki ADİK Tersanesi’nde yapılan törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, komutanlar ve davetliler katıldı.

Törende konuşan ADİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süalp Ürkmez, Bayraktar’tan sonra aynı özelliklere sahip ikinci gemi Sancaktar’ın da 8 ayda tamamlanıp teslim edileceğini kaydetti.

Gemilerinin SSM’nin talepleri doğrultusunda tasarlandığını ve yerli olduğunu dile getiren Ürkmez, rakipleri arasında ABD, İspanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerin olduğunu ifade ederek destek istedi.

Yapımına 2013’te başlanan ve yüzde 70,68 yerli sanayi desteğiyle üretilen gemi, kendi alanında bir ilki teşkil ediyor. Üst binası balistik korumalı olan gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip.

Boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen geminin, 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 566 yatak kapasiteli.

Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

486 personelin görev yapabileceği gemide, 12 Subay, 51 Astsubay, 66 er ve 17 ortak hareket grup subayı ile 350 Amfibi personeli görev yapacak.

15 TONLUK HELİKOPTER İNİŞ/KALKIŞ YAPABİLECEK

Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Bayraktar’da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak bulunuyor. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 40 kişi taşıyabilen, 20 knot sürat yapabilen 4 adet LCVP çıkarma aracı ve 3 adet kendinden tahrikli ponton yer alıyor.

Gemide, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri 4 adet dizel makine, 2 adet ridakşınger, 2 adet şaft sistemi, 2 adet değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılıyor.

Bayraktar’da ayrıca, iki adet tünel tip baş itici, elektrik üretimi için 4 adet ana jeneratör yer alıyor.

Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu (STAMP) ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi bulunuyor.

Bayraktar, geniş muhabere ve elektronik imkanlarıyla komuta kontrol, harekat ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahip.

Bayraktar Şubat 2017’de, ikinci gemi Sancaktar ise Ekim 2017’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında göreve başlayacak.

BAYRAKTAR’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

– Toplam Boy : 138.75 m

– Su Hattı Boyu : 130.80 m

– En : 19,60 m

– Deplasman : 7254 ton

– Başta Su çekimi : 2 m’den az

– Kıçta Su Çekimi : 5 m’den az

– Maksimum Sürat : 18 knot

– Denizde Kalma : 15 knot sürat ile en az 5000 deniz mili; 30 gün

– Denizcilik Özelliği : Deniz Durumu 5’te kısıtsız, 6’da kısıtlı kullanım

– Yatak Kapasitesi : 566 adet

– Personel Kapasitesi: Toplam 486 Kişi

– Gemi Personeli: 12 Subay, 51 Astsubay, 66 Er (Toplam 129 Kişi)

– Ortak Harekat Grubu Personeli: 17 Subay

– Amfibi Personel: 350 Kişi

– Taşıma Kapasitesi

– 1200 ton çeşitli Yük/Araç

– Güverte Alanı

– Açık Güverte: 690 m2

– Kapalı Araç Güvertesi: 1100 m2

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.