Polonya F-16’ları AGM-158 ile vuracak

Polonya F-16’ları AGM-158 ile vuracak

Lockheed Martin ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında F-16 savaş uçaklarının vuruş kabiliyetini arttırmak amacıyla sözleşme imzalandı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Sözleşmeye göre Lockheed Martin ürünü AGM-158 JASSM uzun menzilli havadan karaya füze sistemi 48 F-16 savaş uçağına entegre edilecek. Toplam 40 adet tedarik edilecek olan füze anlaşmasının yedek parça, eğitim ve lojistik destekte dahil olmak üzere tahmini maliyetin 500 milyon dolar olması öngörülüyor.

AGM-158 uçuş sırasındaki konum ve durum bilgilerinin sürekli izlenebilmesine olanak sağlayan bir veri yolu sistemi ile donatılan füze, GPS ile güncellenen bir ataletsel seyrüsefer sistemi ile uçuşunu gerçekleştiriyor. Uçuşunun son kısmında ise kızılötesi görüntüleme güdüm sistemini kullanıyor. Füze ayrıca, hedefin önceden hafızasına yüklenen görüntüsü ile uçuş esnasında kendi elde ettiği görüntüleri otomatik olarak karşılaştıran hedef doğrulayıcı bir sisteme sahip.

AGM-158 JASSM, ABD Hava Kuvvetleri’nin B-1, B-2, B-52, F-16 ve F-15E uçakları ile Avustralya ve Finlandiya hava kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Füze F-35’lere de entegre edilecek. 430 kg ağırlığında harp başlığı bulunan AGM-158’in etkili menzili 370 km civarındadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.