CN-235 MELTEM uçakları NATO Tatbikatı’nda!

CN-235 MELTEM uçakları NATO Tatbikatı’nda!

Dynamic Manta-2015 Fiili Deniz NATO Tatbikatı, İtalya ev sahipliğinde Orta Akdeniz’de gerçekleştiriliyor. Tatbikata Türkiye’den TCG Preveze denizaltısı, iki CN-235 deniz karakol uçağı ve yedi karargah personeli katılıyor.

Dynamic Manta-2015 Fiili Deniz NATO Tatbikatı 22 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek.

Tatbikatın amacı, intikaldeki/karakoldaki denizaltılara karşı hava/suüstü ve denizaltı iş birliği usullerinin uygulanması ve ileri seviyede koordineli Denizaltı Savunma Harbi eğitimleriyle ilgili NATO usullerinin denenmesi amaçlanıyor.

Denizlerin uçan karakolları

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Deniz Karakol Uçağı ihtiyacını karşılamak üzere TAI tesislerinde üretilen altı CN235-200 uçağı, Fransız Thales firması ana yükleniciliğinde Deniz Karakol Uçağı konfigürasyonuna dönüştürüldü.  TAI önemli sistemlerin uçağa montajından sorumlu alt yüklenici olarak, Havelsan ise  Taktik Komuta Sistemi, Yer Kontrol İstasyonu, Entegre Lojistik Destek hizmetleri gibi konularda alt yüklenici olarak görev yaptı.

Deniz karakol uçağının sahip olduğu gelişmiş radar, elektronik harp ve silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) harekat ve caydırıcılığını arttırdı. Uçakları 200 mil menzilli, ‘Sentetik aralıklı radar’ olarak bilinen ve  istihbarat, gözetleme ve keşif yapabilen ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) kabiliyetine sahip radara, sonobuoylar (sonarlı şamandıra) vasıtasıyla denizaltıyı tespit etme imkanına sahip akustik sistemlerle, gelişmiş elektronik destek sistemine sahip bulunuyor. Bununla birlikte denizaltıyı su altında oluşturduğu manyetik alanı vasıtasıyla tespit eden mad sistemine, gece gündüz uzak mesafelerden hedef tespit ve teşhis imkanı sağlayan flır cihazına, elde ettiği temasları dost unsurlara aktaran Link-11 sistemine, tespit ettiği denizaltıyı imha için torpido atma imkanına da sahip bulunuyor.

Uçaklar, aynı zamanda arama kurtarma harekatında denizdeki kazazedeye can salı atma kabiliyetine ve kendisine kilitlenmiş olan güdümlü mermiyi yanıltmak için Chaff sistemine sahip modern bir deniz hava vasıtası olarak da görev yapıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.